Gamintojai
 

Tvenkinio plėvelės įrengimas

Dekoratyvinio tvenkinio plėvelės įrengimas

      Jei nutarėte įsirengti vidutinį ar didelį dekoratyvinį tvenkinį šis straipsnis padės žingsnis po žingsnio teisingai atlikti pagrindinius darbus naudojant PVC arba EPDM hidroizoliacines plėveles. Prieš pradedant dekoratyvinio tvenkinio įrengimo darbus svarbu pasirinkti tinkamą vietą.Vietą parinkite taip, kad  tvenkinys būtų tiesiogiai apšviestas nuo 4 iki 6 valandų per dieną, tai būtina tinkamam žuvų auginimui, bei vandens augalų vegetacijai. Renkantis vietą svarbu, kad prie dekoratyvinio tvenkinio nebūtų spygliuočių ir lapuočių medžių, kurių nukritę lapai ir spygliai gali užteršti tvenkinį. 

 

1. žingsnis. PERŽIŪRĖKITE TURIMA ĮRANGĄ

       Prieš pradėdami darbus įsitikinkite, kad būtų pakankamai hidroizoliacinės plėvelės bei įrangos, kuri turi būti pritaikyta būtent tokiam tvenkiniui.

 

2. žingsnis. DEKORATYVINIO TVENKINIO FORMA

      Išsivalykite aplinką ir pažymėkite būsimojo tvenkinio ribas smėliu, pjuvenomis, arba iškasę liniją tiesiog su kastuvu. Natūraliausiai atrodo netaisyklingos pusapvalės formos dekoratyviniai tvenkiniai, kaip įprasta gamtoje. Netinka smailūs kampai, trikampiai, reikėtų vengti ir taisyklingų kvadratinių arba stačiakampių baseinėlių, kurie seniau buvo labai populiarūs.

 

3. žingsnis. DEKORATYVINIO TVENKINIO KASIMAS

       Atsargiai nukaskite (maždaug 30 cm gyliu) ir sukraukite velėną - jos dar gali prireikti. Palikite apie 30 cm pločio terasą (nuo baseino kontūro į centrą), o visą vidurį iškaskite. Permeskite lentą ir gulsčiuku patikrinkite, ar terasa lygi. Dekoratyvinį tvenkinį geriau kasti pakopomis - terasomis, arba nuožulniai, bet ne stačiau kaip 30-45o kampu. Išrinkite akmenis, šaknis, stiklus ir kitus aštrius daiktus. Žemė išlyginama, sutankinama ir užpilama nuo 5 iki 10 cm smėlio. Smėlis sutankinamas, o ant jo klojama geotekstilė arba geomembrana (sintetinis audinys apsaugantis plėvelę nuo grunto nelygumų ) ir užklojama hidroizoliacinė tvenkinio plėvelė.

 

4. žingsnis. HIDROIZOLIACINĖS PLĖVELĖS KLOJIMAS

      Hidroizoliacinės dangos plotui apskaičiuoti siūlome pasinaudoti šia formulė:
           Plėvelės plotis = baseino plotis + 2 x baseino gylis + 60 cm.;
           Plėvelės ilgis = baseino ilgis + 2 x baseino gylis + 60 cm.
Jai klojate PVC hidroizoliacinę plėvelę, palikite ją  porai valandų prieš saulę, kad sušiltų. Negrūskite jos į duobę, nemindykite ir neformuokite. Prispauskite kraštus akmenimis ir pamažu leiskite vandenį - plėvelė pati gražiai priglus prie sienelių. Jeigu ji labai tempiasi, akmenis po vieną traukite tolyn, bet visai nenuimkite. Jai tvenkinio hidroizoliacinė plėvelė yra pagaminta iš EPDM, jos nebūtina palikti ant saulės, iškarto galite formuoti šlaitus ir formas. Vandenį galite leisti iš karto, po truputi ištampant plėvelės raukšles.

 

5. žingsnis. SUTVARKYKITE VANDENS LINIJĄ. 

      Vandens linija tai - pirma tvenkinio pakopa parastai esanti iki 30 cm gylio. Ją galite uždengti specialia PVC danga su priklijuotais akmenukais, kurie suteiks tvenkiniui natūralumo. Jei tvenkinį nutarėte dekoruoti didesniais akmenimis, patartina ant hidroizoliacinės plėvelės užkloti juodos spalvos geotekstilės audinio, kuris netik neleis akmenims nuslysti žemyn, bet ir apsaugos dangą nuo pažeidimų.

 

6. žingsnis. ATIDŽIAI PERSKAITYKITE TURIMOS ĮRANGOS INSTRUKCIJAS

      Prieš pradedant montuoti turimą dekoratyvinio tvenkinio įrangą (fontanus, filtrus, siurblius, povandeninį apšvietimą ir k.t.), būtinai perskaitykite naudojimo ir montavimo instrukcijas.

      Laikydamiesi gamintojo rekomendacijų sumontuokite tvenkinio vandens filtravimo siurblius ir povandeninius šviestuvus, o išlindusias žarnas ir šviestuvų kabelius užpilkite gruntu (žvyru, akmenukais, specialiu dekoratyviniams tvenkiniams skirtu gruntu), kad jų nesimatytu po vandeniu. 


7. žingsnis. TVENKINIO APŽELDINIMAS IR DEKORAVIMAS

      Pirma sudėkite pačius didžiausius akmenis, paslėpkite matomą tvenkinio technologinę įrangą ( povandeninių šviestuvų kabelius, siurblių ir filtrų žarnas). Tada sodinkite vandens augalus. Tvenkinio augalai sodinami tiesiai į gruntą arba į specialius krepšelius ir pastatomi tvenkinio pakopose, užberiant vazonėlius gruntu. Augalų gruntas ant hidroizoliacinės plėvelės tvirtai nesilaiko, slenka žemyn ir teršia vandenį, todėl geriausia augalus sodinti į krepšelius, o gruntą įrengti tik dugne - giliausioje ir lygiausioje baseino vietoje. Vandens prileiskite tiek, kad semtų dugną ir plėvelė gerai priglustų. Tuomet užpilkite keletą kibirų sunkesnės derlingos žemės arba specialaus dekoratyvinio tvenkinio augalams skirto grunto. Pasodinkite augalus, palaukite, kol nusės visos smiltys ir plonu sluoksniu užberkite smulkaus žvyro. Jis sulaikys žemę, kol pilsite vandenį, o vėliau jis mažiau drumsis. Sekliuose baseinuose ir baseinuose su pakopomis tvenkinio augalus rekomenduojama sodinti į krepšelius, nes žiemai juos reikės išimti.

 

 

8 žingsnis. PRIPILDYKITE DEKORATYVINĮ TVENKINĮ VANDENIU

      Pildykite dekoratyvinį tvenkinį vandeniu kol liks maždaug 5 cm iki žemės paviršiaus ir visa plėvelė pilnai išsitemps bei priglus prie duobės šlaitų. Jeigu teisingai paskaičiavote tvenkinio hidroizoliacinės plėvelės plotą ir tvenkinio dydį, jums turi likti maždaug 50 cm plėvelės juosta. Ją reikia apipjauti paliekant 20 cm juostą ir paslėpti po velėna, arba uždengti stambiais akmenimis. Plėvelę slėpkite taip, kad ji visą laika būtų virš tvenkinio vandens lygio.

9. žingsnis. SUPILKITE TVENKINIO VANDENS PRIEŽIŪROS PRIEMONES

      Pilnai pripildę tvenkinį vandeniu, sumontavę ir išbandę turimą technologinę įrangą,  bei apželdinę tvenkinį, įjunkite tvenkinio filtravimo įrangą ir į tvenkinį supilkite turimas specialias tvenkinio priežiūros priemones, bei bakterijas (kurios palaiko natūralų medžiagų balansą ir apsaugo vandenį nuo dumblių veisimosi ir vandens žaliavimo). Prieš pilant tvenkinio vandens priežiūros priemones ir bakterijas, atidžiai perskaitykite gamintojo rekomendacijas ir teisingai parinkite jų dozavimo proporcijas. Palikite vandens filtrus įjungtus kelioms dienoms, po to galėsite leisti žuvis ir mėgautis dekoratyvinio tvenkinio teikiama atgaiva ir malonumais.