Gamintojai
 

Tvenkinių įrengimas

Dekoratyvinio tvenkinio forma bei tipas

Tvenkinio forma turi atitikti bendrą jį supančios aplinkos stilių, ji turi būti proporcinga sklypui bei esamiems architektūros elementams.
 
 
     Prieš pradėdami statybas, visų pirma turite apsispręsti kokio tipo dekoratyvinio tvenkinio Jūs norite. Tai gali būti dekoratyvinis tvenkinys su upelio tėkme, dekoratyviniais kriokliais ar fontanu. Gal tai bus tvenkinys kuriame auginsite žuvis bei augalus, o gal  ekobaseino tipo dekoratyvinis tvenkinys skirtas maudynėms. Tinkamas planavimas yra pirmas žingsnis link sėkmingo projekto realizavimo.
 
      Sodo tvenkinys su žuvimis bei augmenija turėtų būti netoli terasos ar poilsio zonos, nes visą laiką bus galima stebėti jame plaukiojančias žuvis ir mėgautis ramybe.
 
      Dekoratyviniai tvenkiniai su kriokliais ir fontanais geriausiai atrodys jūsų sklypo centre, o tiems kurie nori įsirengti tvenkinį su upelio tėkme patartina dekoratyvinį upelį įrengti taip, kad jis dalintų sklypą į dvi dalis įrengiant lieptą, perėjimui.
Svarbiausia, kad vandens telkinys gerai tiktų jį supančioje aplinkoje, ir atrodytų taip tarsi visada čia ir buvo. Reiktų prisiminti, kad vandens telkinio ar jo elementų (krioklių, upelių, kaskadų) proporcijos atitiktų supančios aplinkos proporcijas. Nedideliame sklype reikėtų vengti plačių upelių ar aukštų krioklių.
 

Dekoratyvinio tvenkinio vieta
 
 
       Nesvarbu kokio tipo dekoratyvinį tvenkinį išsirinkote, svarbiausia pasirinkti tinkamą vietą jo įrengimui.  Vietą parinkite taip, kad tvenkinys būtų tiesiogiai apšviestas nuo 4 iki 6 valandų per dieną, tai būtina tinkamam žuvų auginimui, bei vandens augalų vegetacijai. Jei tvenkinio vieta yra apšviesta daugiau nei 6 val. per dieną labai svarbu įrengti giliavandenes zonas, kurios neleidžia pernelyg greitai įšilti tvenkinio vandeniui.
        Norint išvengti temperatūrinio vandens sluoksniavimosi (šiltas vanduo laikosi vandens telkinio paviršiuje, o šaltas prie dugno), kuris mažina deguonies apykaitą ir stabdo biologinius bei cheminius procesus, patartina papildomai įrengti dekoratyvinį fontaną ar krioklį, kuris veikdamas prisotins vandenį deguonimi ir nuolatos maišys vandenį.
         Renkantis tvenkinio įrengimo vietą svarbu atsižvelgti ar pernelyg arti nėra lapuočių ir spygliuočių medžių. Krentantys lapai ir spygliai gali pakenkti vandens kokybei, o šių augalų šaknys gali pažeisti hidroizoliacinę membraną.
        Reiktų atsižvelgti ar dirva nėra šlapia ir sunki, o dirvos paviršiuje nesilaiko vandens balos. Galite susidurti su rimtomis problemomis, iškasta duobė greitai užsipildys vandeniu ir trukdys plėvelės klojimo darbams. Geriausia dekoratyvinį tvenkinį įrenginėti tokioje vietoje , kur natūraliai vanduo nesilaiko (smėlis, žvyras ir kiti laidūs dirvožemiai).
 
Dekoratyvinio tvenkinio dydis ir gylis
 
 
      Dekoratyvinius tvenkinius pagal dydžius galima suskirstyti į tris grupes: nedideli tvenkiniai, kurių vandens paviršiaus plotas iki 5 kv. m, gylis apie 0,7 m; vidutiniai kurių vandens paviršiaus plotas - iki 20 kv. m, gylis - apie 1 m. ir dideli tvenkiniai  kurių vandens paviršiaus plotas virš 20 kv. m, o gylis giliausioje vietoje gali siekti iki 2 m.
      Nedideli ir vidutiniai tvenkiniai geriau tinka auginti žuvims bei augalams, o didesni nei 20 kv. m. tinka ir maudynėms. Dideliuose ir vidutiniuose tvenkiniuose su žuvimis ir augalais būtina įrengti ir seklesnes vietas, augalų zonas, išdėstant jas pakopomis (laiptais). Pakopas patartina formuoti nuo vandens lygio iki 90 cm. Augalai šiame gylyje gaus pakankamai saulės šviesos. Formuojant laiptuotus šlaitus- pakopas svarbu nepamišti, kad dekoratyvinio tvenkinio šlaitai neturi būti statesni nei 35-40 proc.
      Pirma pakopa - šlapžemės, tai pakrantės ir pelkinių augalų augimo vieta, jos gylis nuo 0 iki 25 cm. Antra pakopa – nuo 25 iki 40 cm gylio, čia puikiai auga priekrančio ir gilesnio vandens augalai. Trečioje pakopoje – iki 90 cm gylio puikiai auga vandens lelijos. Jai Jūsų dekoratyvinis tvenkinys skirtas maudynėms ar žuvų auginimui, būtina įrengti ir giliausias vietas nuo 100 iki 200 cm, kuriuose žuvys galėtų žiemoti ir atėjus šalčiams įšalas nepasiektų tvenkinio dugno, bei nepažeistų hidroizoliacinės membranos. Giliausiuose tvenkinio vietose ( nuo 90 cm), nepatartina auginti vandens augalų nes jie negaus pakankamai saulės šviesos ir gali sunykti. 
 
 
      Seklūs tvenkiniai turi kelis trūkumus -  pirma, jei tvenkinys yra pernelyg seklus ir įrengtas saulėtoje vietoje, gali kilti problemų dėl dumblių augimo. Antra - artėjant žiemai, vandenį reikia išleisti, nes įšalas gali suardyti hidroizoliacinę membraną, o dekoratyvines žuvis perkelti į specialius žiemojimo konteinerius, laikomus pliusinėje temperatūroje. 
 
Hidroizoliacinės membranos ir baseinėliai
 
 
      Priklausomai nuo dekoratyvinio tvenkinio dydžio ir formos galima pasirinkti įvairias hidroizoliacines membranas, baseinėlius pagamintus iš plastiko ar stiklo audinio.
 
      Jei Jūs ketinate įsirengti nedidelį  dekoratyvinį tvenkinuką (plotas iki 7 kv.m) su vandens augalais Jums puikiai tiks baseinėlis iš plastiko ar stiklo pluošto. Šio tipo baseinus labai paprasta įsirengti pačiam, be jokių papildomų įgūdžių. Gamykloje pagaminta kokybiška konstrukcija, užtikrins ilgaamžį baseinėlio naudojimą.
 
      Vidutiniams ir dideliems dekoratyviniams tvenkiniams patartina naudoti profesionalias hidroizoliacines membranas. Šiuo metu populiariausios yra PVC ir EPDM hidroizoliacinės plėvelės.
 
      PVC hidroizoliacinė plėvelė – pagaminta iš poli vinil chlorido. Šios dangos montavimas yra pakankamai sudėtingas namų sąlygomis, nes reikalingi specialūs fenai ir techniniai įgūdžiai. Ši tvenkinių hidroizoliacinė membrana lyginant su EPDM yra kietesnė ir praktiškai netampri. Su šia danga gana sudėtinga formuoti laiptuotus šlaitus. Pati PVC danga yra atspari ultravioleto, bei atmosferos poveikiui. Jos ilgaamžiškumas ir siūlių sandarumas priklauso nuo montavimo kokybės ir montuotojo patirties. Paprastai PVC dangai yra taikoma 10 metų garantija. Šios dangos privalumas yra žema kaina ir pakankama kokybė.
 
 
      EPDM hidroizoliacinė plėvelė, šiuo metu tai pati patikimiausia ir paprasščiausiai montuojama hidroizoliacinė membrana. Lietuvoje ši danga pasirodė vos prieš keletą metų. Gamintojas Firestone (JAV) yra išleidęs keletą hidroizoliacinių membranų, tačiau tik Pond Gard Membrana sukurta specialiai dekoratyviniams vandens telkiniams. Ši geomembrana yra visiškai netoksiška ir neišskiria jokių nuodingų medžiagų kontakte su vandeniu, prie bet kokios temperatūros. Pond Gard gaminama su specialiu žymėjimu, todėl ją lengva atskirti nuo kitų panašių produktų. Statybinės įmonės, bei pardavėjai Jums gali siūlyti kitų Firestone gaminių, kaip pvz: RubberGard, tačiau ši danga Jums netinka, nes išskiria toksiškas ir pavojingas mežiagas, kurios pakenks tvenkinyje gyvenančioms žuvims ir augalams.
 
      Pond Gard dangą lengva įrengti. Pakloti PondGard membraną yra labai paprasta. Medžiaga lengva ir tampri, platus pločių ir ilgių pasirinkimas, didžiausias vientisas gabalas siekia iki 15,25m x 61m. Įrenginėjant sudėtingesnės konstrukcijos hidrostatinius PondGard lengvai sujungiama specialią Firestone Quick-SeamTM šalto būdo vulkanizavimo juostą. 
      PondGard galima dirbti spaudžiant - 45oC šalčiui, nekeičia savybių ir prie + 80oC. PondGard lengvai sujungsite tiesiog objekte, priklijuosite prie bet kokio kieto paviršiaus, todėl atsiveria kelias įgyvendinti pačias orginaliausias idėjas.
     Didelis tamprumas- PondGard yra labai elastinga ir tampri. Nekeisdama fizinių medžiagos savybių gali pailgėti iki 300% ir sugrįžti į buvusią padėtį visiškai nepakitusi net po daugelio metų. Ši savybė leidžia PondGard membranai išsitempti ir idealiai prisitaikyti prie žemės nelygumų, bet to nėra jokios rizikos žemės sėdimo ar erozijos pasekoje.
     Draugiška aplinkai- PondGard specialiai sukurta saugiam žuvų ir augalų gyvavimui. Ši garantija suteikiama specialiu ženklu pažymėtu ant geomembranos. Šiai dangai taikoma 20 m. gamintojo garantija. Vienintelis minusas yra saliginai didelė kainą lyginant su PVC ar PP dangomis. Tačiau lyginant montavimo darbų kainas, EPDM membranos montavimas yra pigesnis todel rezultate gaunate, panašia kainą ir aukščiausia kokybę.